به وب سایت
خوش آمدید
این سایت با هدف آموزش، ایجاد بستر ارتباطی مناسب میان عکاسان و ارتقاء سطح کیفی علاقه مندان هنر عکاسی فعالیت می نماید.
لطفا با ارسال نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در این مهم یاری نمایید.

فرازهای فرهنگی

چشم پنجره ایست به روح . طوری عکاسی کنید تا نگاه بیننده با نگاه سوژه عکاسی در ارتباط قرار بگیره .

پاریدولیا چیست و چگونه می توان از آن در عکاسی استفاده کرد2

دفعات بازدید:

پاریدولیا چیست و چگونه می توان از آن در عکاسی استفاده کرد

 بخش 3
پنجره های یک خانه قدیمی، یک چهره کاملا آشنا را تشکیل می دهند.

بخش 4

چه چیزی باعث پاریدولیا می شود؟

محققان چند نظریه در مورد این که چرا پاریدولیا اتفاق می افتد دارند. بخشی از آن می تواند به دلیل میراث تکاملی ما باشد، حساسیتی که نسبت به تشخیص چهره ها برای ایمنی داریم. در حالیکه همچنین نشان داده شده است که پاریدولیا نتیجه سیستم پردازش اطلاعات مغز است.

مغز با وارسی دائمی خطوط، اشکال، سطوح، و رنگ های تصادفی سعی می کند ورودی را با خاطرات ذخیره شده در حافظه دانش بلند مدت ما جفت کند. این امر به اطلاعات بصری مبهمی منجر می شود که به عنوان چیزی تفسیر می شوند که ما راحت تر می توانیم درک کنیم

بخش 5

پاریدولیا و عکاسی

آیا ذهنتان همیشه کنجکاو است، و در اشیای بی جان به دنبال چهره ها و اَشکال می گردد؟

 زمانی که شما در حال خیال پردازی هستید، ذهن شما همچنان به سختی کار می کند تا اطراف میزبان خود را درک کند. این راه خوبی برای ریلکس کردن است و به طور طبیعی به شما الهام می بخشد.

❗️گشتن به دنبال اَشکال و چهره ها در ابرهای بالای سر بازتابی از خلاقیت درونی شماست. بسیاری از هنرمندان از پاریدولیا به عنوان نوعی الهام و بینش استفاده می کنند. لئوناردو داوینچی پاریدولیا را به عنوان ابزاری برای نقاشان توصیف کرده و نوشت:

‼️«اگر به هر دیواری با لکه های مختلف یا با ترکیبی از انواع سنگ های مختلف نگاه کنید، اگر بخواهید صحنه ای را ابداع کنید، می توانید شباهتی با چشم اندازهای مختلف مزین به کوه ها، رودخانه ها، صخره ها، درختان، دشت ها، دره های وسیع و تپه های مختلف در آن ببینید.
همچنین می توانید نبردها و اَشکالی را در حرکت سریع ببینید، و حالات چهره و لباس های عجیب و غریب و بی نهایت چیزهایی که می توانید بعدا به صورت اَشکال جداگانه و قابل تشخیص درآورید.»

‼️ما به عنوان عکاس اغلب به دنبال زیبایی در سوژه هایی هستیم که با نگاه معمولی دیده نمی شوند. بنابراین برای ما عادی است که به طور روزانه با پاریدولیا مواجه شویم.
با اینکه سایه ها در شب و اَشکال سنگی عجیب می توانند کمی وحشتناک به نظر برسند، اما پاریدولیا فرصت خوبی برای مهار کردن پدیده ها برای ایجاد مجموعه کارهای روان شناختی و حتی طنز آمیز به ما می دهد.

‼️تجربه مشترک پریدولیا نیز موضوع بحث بسیار خوبی است. جمع شدن افراد دور یک تصویر برای بحث و مقایسه آنچه که مشاهده می کنند، انرژی و ارتباطی بین تصویر و کسانی که آن را مشاهده می کنند، ایجاد می کند.
بحث و مقایسه آنچه که بینندگان مختلف در یک شیء می بینند، گفتگوی پررنگ و پیوند بیشتری با یک تصویر عکاسی شده و همچنین سایر بینندگان ایجاد می کند

نویسنده مقاله عکاسی: 
کوروش یزدانی

دیدگاه جدیدی بگذارید

کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید