به وب سایت
خوش آمدید
این سایت با هدف آموزش، ایجاد بستر ارتباطی مناسب میان عکاسان و ارتقاء سطح کیفی علاقه مندان هنر عکاسی فعالیت می نماید.
لطفا با ارسال نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در این مهم یاری نمایید.

فرازهای فرهنگی

بسیاری از مردم نگاه می کنند ولی عده کمی از آنها میبینند .

آندره کرتز

5 نکته برای استفاده از Lens Flare در عکاسی (1)

دفعات بازدید:

پدیده‌ی Lens Flare می‌تواند برای عده‌ای از عکاسان جذاب و برای عده‌ای دیگر ناخوشایند باشد؛ در این مقاله قصد داریم با ذکر ۵ نکته، چگونگی ایجاد این پدیده را برای ثبت تصاویر جذاب‌تر هنگام عکاسی شرح دهیم.

    Lens Flare پدیده‌ای است که در لنز‌ها به دلیل پخش نور بسیار روشنی مانند نور خورشید، رخ می‌دهد. این پدیده در لنز‌هایی که سیستم پیچیده‌تری دارند و همچنین تعداد عدسی آن‌ها زیاد است (برای مثال لنز زوم)، مشهود‌تر است.
    هر عکاسی که رو به خورشید به ثبت تصاویر می‌پردازد، به گونه‌ای با پدیده Lens Flare مواجه شده است.این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که دوربین به سمت خورشید یا منبع نوری مانند چراغ قوه قرار بگیرد.
    برخی مواقع این پدیده ناخوشایند است و می‌توان با حقه‌های مختلفی آن را از تصویر حذف کرد؛ اما در این مقاله قصد داریم از این پدیده برای ثبت تصاویر بهره ببریم.

    رو به خورشید عکس بگیرید

    اصلی‌ترین نکته برای ایجاد Lens Flare در عکس، قرار گرفتن خورشید رو به لنز دوربین است؛ و نکته مهمی که لازم است به خاطر بسپارید، استفاده از حالت نورسنجی نقطه‌ای (Spot Metering) روی سوژه است تا روشنایی سوژه به درستی تنظیم شود. دلیل استفاده از نورسنجی نقطه‌ای این است که از «عکس ضد‌نور (Silhouette)» جلوگیری شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود که تنظیمات دوربین را روی حالت دستی (Manual) قرار دهید و تنظیم نور به صورت دستی انجام شود.

 

 

    همان گونه در تصویر مشاهده می کنید، نور خورشید با عبور از لنز، شعله‌های نور زیبایی را در تصویر ایجاد می‌کند

نویسنده مقاله عکاسی: 
کوروش یزدانی