به وب سایت
خوش آمدید
این سایت با هدف آموزش، ایجاد بستر ارتباطی مناسب میان عکاسان و ارتقاء سطح کیفی علاقه مندان هنر عکاسی فعالیت می نماید.
لطفا با ارسال نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در این مهم یاری نمایید.

فرازهای فرهنگی

چشم پنجره ایست به روح . طوری عکاسی کنید تا نگاه بیننده با نگاه سوژه عکاسی در ارتباط قرار بگیره .

انواع تعدیل کننده های نوری برای عکاسی پرتره

دفعات بازدید:

 

 انواع تعدیل کننده های نوری برای عکاسی پرتره

 
برای آتلیه عکاسی خود دنبال کیت نوری مناسب می گردید؟
در این مقاله نگاهی به انواع تعدیل کننده های نوری و تفاوت بین آن ها می پردازیم:

بیوتی دیش Beauty Dish:

بیوتی دیش Beauty Dish همان طور که از نامش پیداست برای زیبایی عکس، مخصوصاً پرتره به کار می-رود. که با ایجاد کنتراست بالای نوری، جزئیات پوست و صورت مدل را نشان می دهد. این تعدیل کننده معمولاً برای عکاسی نمای نزدیک (close up)  در عکاسی مدلینگ (Fashion) و آرایشی به کار می رود.
دو نوع Beauty Dish وجود دارد:
یکی باپوشش داخلی نقره ای که ایجاد کنتراست بیشتر می کند و دیگر با پوشش داخلی سفید، که نور نر متری به ما می دهد.
اندازه های کلاسیک و استاندارد آن نیز 40، 56 و 70 cm می باشد.
یک صفحه دایره دیسک مانند نیز داخل آن وجود دارد که نور را به سطح داخل انعکاس می دهد، به طوری که هیچ نور مستقیمی به سوژه نامیده نمی  شود. همچنین انعکاس نوری زیبایی در چشم سوژه (مدل) به وجود می آورد.

کاسه (Bowl):

انعکاس دهنده کاسه ای استاندارد روی فلاش استودیو قرار می گیرد که در اندازه های مختلفی با عمق متفاوت وجود دارد و هر کدام کیفیت نوری متفاوتی می دهند. این نور عمدتاً نوری سخت و مستقیم است.
روی صورت مدل شما نوری با کنتراست بالا به وجود می آورد که سایه های شدیدی دارد. اگر شما پرتره ای با نور ملایم می خواهید از این تعدیل کننده نوری استفاده نکنید.

چترها (Umbrellas):

چترها در شکل ها، اندازه ها و انواع مختلفی هستند. مزایای استفاده از چتر، نصب سریع آن ها می باشد که وقتی آن ها را جمع کنیم فضای کمی اشغال می کنند.
چتر نقره ای نور شدیدتر با کنتراست بالا ایجاد می کند. چتر سفید بین مدل و نور قرار می گیرد که نور را ملایمتر و پراکنده تر می کند و مانند نور طبیعی عمل می کند.
چتر نقره ای با پارچه ملایم کننده نوری ترکیبی از دو چتر است که قسمت نقره ای نوری با کنتراست بالا ایجاد می کند و پارچه ملایم کننده , نور را ملایم می کند.

فلاش رینگی یا حلقه ای (Ring Flash):

فلاش رینگی یا حلقه ای دور دوربین عکاسی شما قرار می گیرد که عکس بدون سایه به وجود می آورد. این نور، انعکاس حلقه ای زیبایی در چشم سوژه به وجود می آورد و ظاهری دو بعدی به پرتره می دهد. شما می توانید از این نور به همراه دیگر منابع نوری استفاده کنید.

سافت باکس (Soft Box):

سافت باکس یک تعدیل کننده کلاسیک است که در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد: مربع  مستطیل، هشت ضلعی و غیره. پوشش داخلی نقره ای باعث افزایش نور می شود که بابرخورد به لایه نرم کننده رویی، نوری مانند چتر سفید به ما می دهد با این تفاوت که کنترل بیشتری روی جهت نور وجود دارد. هر چه سافت باکس بزرگتر باشد، نور ملایم تری می دهد.

استریپ باکس (Strip Box):

استریپ باکس نوعی سافت باکس است که باریکتر و مستطیلی شکل است و سایه کمتری نسبت به سافت باکس مربعی ایجاد می کند.
در پایان باید گفت که هیچ انتخاب درست یا غلطی برای انواع تعدیل کننده نوری وجود ندارد و بسته به نتیجه ای که شما به دنبال آن هستید باید انتخاب شوند.

نویسنده مقاله عکاسی: 
کوروش یزدانی