به وب سایت
خوش آمدید
این سایت با هدف آموزش، ایجاد بستر ارتباطی مناسب میان عکاسان و ارتقاء سطح کیفی علاقه مندان هنر عکاسی فعالیت می نماید.
لطفا با ارسال نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در این مهم یاری نمایید.

فرازهای فرهنگی

بسیاری از مردم نگاه می کنند ولی عده کمی از آنها میبینند .

آندره کرتز

3 راه برای کنترل بیشتربرروی فوکوس اتوماتیک

دفعات بازدید: 2,882

گاهی اوقات فوکوس اتوماتیک می تواند آزاردهنده باشد، در بعضی عکس ها  روی قسمت درست عکس فوکوس می کند ، اما احتمال دارد در عکس بعدی  نقطه ی فوکوس را بسیار دور تر از پیش زمینه انتخاب کند.

مسلما ،شما می توانید از این مشکل با تنظیم دستی فوکوس دوری کنید، اما فوکوس اتوماتیک هم در مواقعی که احتیاج به فوکوس سریع دارید یا در مواقع عکاسی از یک منظره که احتیاج به فوکوس روی یک نقطه خاص حس می شود،می تواند گزینه ی خوبی باشد.
بنابراین، فوکوس اتوماتیک دیگر آزاردهنده نمی باشد، چون با این 3 روش کنترل بیشتری روی آن خواهید داشت.
1-دکمه ی شاتر را نصفه فشار دهید تا فوکوس اتوماتیک فعال شود و دوباره کادربندی کنید.
فوکوس اتوماتیک خود را روی نقطه ی وسط تنظیم کنید، سپس به نقطه ای که می خواهید روی آن فوکوس  کنید،اشاره کنید و دکمه ی شاتر خود را نصفه فشار دهید(کامل فشار ندهید) تا فوکوس اتوماتیک شروع به کار کند.در حالیکه دکمه را نصفه نگه داشتید،سوژه را دوباره کادربندی کنید و دکمه را کامل فشار دهید و عکستان را بگیرید.
2- بعد از فوکوس اتوماتیک حالت فوکوس را به دستی تغییر دهید.
طبق معمول از فوکوس اتوماتیک استفاده کنید اما درست وقتی که روی نقطه ی درست فوکوس کرد ، فوکوس اتوماتیک را خاموش کنید و آن را روی تنظیم دستی قرار دهید.لنز شما در این هنگام نقطه ی فوکوس فعلی را ذخیره می کند واین روش هنگامی که دوربین شما روی 3 پایه است و شما در حال گرفتن چند عکس از یک صحنه می باشید(مثل عکاسی از یک منظره) بسیارعالی کار می کند.

3-استفاده از دکمه پشتی فوکوس اتوماتیک
اکثر اوقات ، دوربین شما وقتی دکمه ی شاتر را می زنید به طور خودکار فوکوس می کند،اما با دکمه ی پشتی( این دکمه به دلخواه برروی منوی دوربین شما قابل تغییر است) فوکوس اتوماتیک و با فشار دادن این دکمه روی پشت دوربین خود ، به شما کنترل کاملی از زمان شروع فوکوس خودکار می دهد.
با دکمه ی پشتی  فوکوس خودکار ،شما می توانید آنرا را روی نقطه ی مرکزی قرار دهید، سپس به نقطه ی دیگری که می خواهید فوکوس کنید ،اشاره کنید و در آخر دکمه ی پشتی فوکوس خودکار را بزنید تا به طور خودکار روی نقطه ای که شما اشاره کردید فوکوس کند.از الان به بعد در تمامی عکس هایی که بگیرید فوکوس در همین محل  باقی خواهد ماند.(دوربین شما به طور اتفاقی روی پیش زمینه فوکوس نخواهد کرد).
شما می توانید این کار را بدون استفاده از دکمه ی پشتی انجام دهید.برای انجام این کار باید بعد از انکه دوربین فوکوس مناسبی کرد ، حالت فوکوس را از حالت خودکار به حالت دستی تغییر دهید اما با استفاده از دکمه پشتی هم در زمان صرفه جویی خواهید کرد و هم مجبور نیستید مدام بین تنظیم دستی و خودکار عقب و جلو کنید(که ممکن است باعث تکان خوردن دوربین شما شود).
فوکوس کردن از طریق دکمه ی پشتی در هنگام عکاسی از اجسام متحرک(مثل پرندگان در حال پرواز)می تواند بسیار مفید باشد.برای این کار فقط حالت فوکوس کردن متوالی را انتخاب کنید و فوکوس خودکار را روی نقطه ی مرکزی تنظیم کنید و دکمه ی پشتی را نگه دارید.حالا شما دیگر نگرانی در مورد عکس گرفتن نا خواسته هنگامی که در حال تعقیب سوژه خود هستید، نخواهید داشت.
چگونه حالت فوکوس خودکار را از دکمه ی پشتی فعال  کنیم؟
متاسفانه این ویژگی در هر دوربین روش متفاوتی دارد، بهتر است به دفترچه راهنمای دوربین خود مراجعه کنید.اگر به طور واضح روی دوربین شما برچسب گذاری نشده بود، سعی کنید تنظیمات را عوض کنید و با دکمه های مختلفی که روی پشت دوربین خود قرار دارد، کار کنید(مثل دکمه قفل AE )

نویسنده مقاله: 
Steve Beradi مترجم:فراز مهرآیین

دیدگاه‌ها

مهمان (مهمان)
تصویر مهمان

مفید بود

فامیل (مهمان)
تصویر فامیل

خوب بود

دیدگاه جدیدی بگذارید