به وب سایت
خوش آمدید
این سایت با هدف آموزش، ایجاد بستر ارتباطی مناسب میان عکاسان و ارتقاء سطح کیفی علاقه مندان هنر عکاسی فعالیت می نماید.
لطفا با ارسال نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در این مهم یاری نمایید.

فرازهای فرهنگی

جستجو، دیدن و ادراک سه مرحله رسیدن به بیداری است. دوربین میجوید، ذهن میبیند و قلب ادراک میکند. 

پل مارتین لستر

معرفی کتاب حقوق عکاسان

دفعات بازدید: 2,310

 خوشبختانه در جامعه ای زندگی می کنیم که قوانین آن بیشتر به نفع عکاسان است. لذا عکاسانی که با قوانین و عرف جامعه آشنایی دارند با اطمینان و اعتماد به نفس بیشتری کار می کنند و یقیناً موفق تر از سایرین خواهند بود.
باید یادآوری کرد که ممکن است به این دلیل که غالباً متون قانونی پیچیده و برای غیرحقوقی ها خسته کننده به نظر میرسند، رغبتی به مطالعه این قوانین نداشته باشید؛ اما فراموش نکنید که اکنون با قوانینی رو به رو هستیم که تمامی افراد را در بر گرفته و مهمتر از حقوقی که برایمان قائل شده، تکالیفی است که بر عهده ما گذارده است. برای آگاهی از آن ها، ساده ترین راه مطالعه کاربردی ترین مواد هر قانون و در صورت لزوم، مطالعه حواشی، تفاسیر و توضیحات آن می باشد.
در کتاب حاضر علاوه بر ارائه مباحث مهم و مبتلابه حقوق عکاسان آنچه را که باید هر فعالی در عرصه هنر و مطبوعات از قوانین بداند به زبانی ساده و با مثال های ملموس توضیح داده شده است. در انتهای کتاب نیز اصطلاحات حقوقی و کلماتی که نیاز به توضیح داشتند بیان شده تا ضمن آشنا نمودن مخاطبین با اصطلاحات و عناوین حقوقی، حتی‌المقدور رضایت خاطرشان را در رفع نیازمندی های روزمره فراهم گردد و به پرسش های زیر پاسخ داده شده است:
- عکاسی از چه محل هایی مجاز و در چه مکان هایی ممنوع است؟
- چرا بعضاً هنگام عکاسی مورد مواخذه ماموران دولتی و یا حتی اشخاص خصوصی قرار می گیریم؟ حدود اختیار اشخاص، ضابطین، دادرسان و مامورین نیروی انتظامی در این خصوص تا چه حد است؟ شرایط بازداشت و تفتیش محل کار مطابق قانون چیست؟
- عكاس در ازاي حق الزحمه اش یک فقره چك دريافت كرده است اما هنگام مراجعه به بانك در موعد مقرر با كسر موجودي مواجه مي شود. چه روش هاي قانوني براي احقاق حق خود پيش رو دارد؟
- عكاس دوربيني را با گارانتي يك ساله خريده است. آيا فروشنده مي تواند از ارائه گارانتي به هر دلیل و توجیهی امتناع کند؟ چه مراجع و چه قوانيني به كمك مشتري مي آيد؟
- دادگاه صالح براي اقامه دعوا در خصوص نقض كپي رايت، تعهدات قراردادي و موضوعات كيفري كدام است؟ مراحل اقامه دعوی چگونه خواهد بود؟
- چه قواعد و قوانيني بر قراردادهايي كه عكاس براي فعاليت هايش منعقد مي كند حكومت دارد؟
- براي تاسيس آتليه عكاسي چه مراحلي بايد طي شود و مجازات افرادي كه به صورت غير مجاز و  بدون مجوز در امور سمعي - بصري فعاليت دارند چيست؟
- در چه صورتي فرد مي تواند مطابق قانون در محيط مسكوني فعاليت تجاري نمايد؟
- فعاليت هاي هنري، عكاسي، خبري و مطبوعاتي آبستن چه عناوين مجرمانه اي ممكن است باشد؟
- عكاس به جاي اينكه با مدير عامل يا رئيس هئيت مديره كه صاحب امضاي مجاز شركت است با مدير بازرگاني يا تبليغات آن شركت - بي آنكه داراي اختياري از سوي شركت باشند- قراردادي منعقد نموده است. پس از انجام کار و در مرحله پرداخت وجه با مشكل مواجه شده است. راه حل حقوقي آن چيست؟
- قوانین حاکم بر حقوق ملکیت فکری، سرقفلي، علائم تجاري، حقوق كار و بيمه تامين اجتماعي چیستند؟

نویسنده مقاله: 
کانون عکاسان

دیدگاه جدیدی بگذارید