به وب سایت
خوش آمدید
این سایت با هدف آموزش، ایجاد بستر ارتباطی مناسب میان عکاسان و ارتقاء سطح کیفی علاقه مندان هنر عکاسی فعالیت می نماید.
لطفا با ارسال نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در این مهم یاری نمایید.

فرازهای فرهنگی

عکاسی یک اتفاق نیست ، یک مفهوم است

آنسل آدامز

کتاب ایران عصر قاجار از دید مونتابونه عکاس ایتالیایی منتشر شد

دفعات بازدید: 1,787

کتاب «ایران عصر قاجار از دید مونتابونه عکاس ایتالیایی» با گردآوری مژگان طریقی منتشر شد. به گزارش ایسنا،این کتاب با مقدمه‌ای از شهریار عدل و محمد ستاری و بازخوانی و تصحیح ایرج افشار توسط انتشارات میردشتی در ۲۰۰۰ نسخه و ۱۹۰ صفحه مصور چهار رنگ، دو زبانه بر روی کاغذ گلاسه منتشر شده است. مژگان طریقی – مدیر عکاسخانه شهر- در مقدمه کتاب نوشته است: «آلبوم فوق شامل ۷۱ عکس از مونتابونه است که با اندک تفاو...تی در عکس‌ها در سه نسخه چاپ شده است؛ دو نسخه آن در کاخ گلستان که ۶۲ عکس دارد و یک آلبوم که در موزه مارچیانای ونیز نگهداری می‌شود.

به هر آلبوم بنا بر اهدای آن به افراد مختلف،عکس‌هایی اضافه یا کم شده است. در آلبوم موجود در کاخ گلستان عکسی از بانوان موجود نیست، در حالی که در آلبوم فوق چهارعکس از بانوان گنجانده شده است که سه نفر آنها ایتالیایی و یک عکس از بانوان ارامنه اهل تفلیس است.

عکس‌های دیگر با مضامینی چون مناظر شهری،فرهنگ اجتماعی مردم،بناهای تاریخی، مرمت،بازسازی بنا‌ها و پوشش مردم،سلسله مراتب اجتماعی و طبقاتی مردم و مشاغل،فضاهای مختلف که نشانگر ارزش و رتبه شغلی و خانوادگی آنهاست عکاسی شده‌اند. برخی از عکس‌ها به طور هنرمندانه‌ای رنگ شده‌اند که اصطلاحا به آن دست رنگ می‌گویند که در دو نسخه سیاه و سفید و رنگ شده در آلبوم موجود است.»

خانواده لوئیجی مونتابونه همگی به شغل عکاسی اشتغال داشته و او مهم‌ترین عضو این خاندان بود که عکاسی را در شهر تورین ایتالیا جان تازه‌ای بخشید.

تاریخ تولد مونتابونه مشخص نیست اما او در سال ۱۸۶۰ میلادی استودیوی عکاسی خود را در تورین گشود و پس از رونق گرفتن کارش، شعباتی از عکاسخانه خود را پس از ۱۸۷۰ در شهر‌های میلان،فلورانس و رم گشود. مونتابونه در سال ۱۸۷۷ فوت کرد.

این کتاب با قیمت ۳۵ هزار تومان به فروش می‌رسد و در موزه عکاسخانه شهر قابل خریداری است.
 

نویسنده مقاله: 
مژگان طریقی

دیدگاه جدیدی بگذارید