به وب سایت
خوش آمدید
این سایت با هدف آموزش، ایجاد بستر ارتباطی مناسب میان عکاسان و ارتقاء سطح کیفی علاقه مندان هنر عکاسی فعالیت می نماید.
لطفا با ارسال نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در این مهم یاری نمایید.

فرازهای فرهنگی

بسیاری از مردم نگاه می کنند ولی عده کمی از آنها میبینند .

آندره کرتز

تور غار کتله خور و گنبد سلطانیه

دفعات بازدید: 1,178

مقبره‌ اولجايتو محمد معروف‌ به‌ گنبد سلطانيه‌ كه‌ يكي‌ از شاهكارهاي‌ هنر معماري‌ ايران‌ و دنياي‌ اسلام‌ به‌ شمار مي‌آيد، در چهل‌ كيلومتري‌ جنوب‌ شرقي‌ شهرستان‌ زنجان‌ و در شهر سلطانيه‌ واقع‌ شده‌ است‌. اين‌ بناي‌ معظّم‌ در جنوب‌ راه‌ تهران‌ ـ تبريز با فاصلة‌ حدود 5 كيلومتري‌ جاده‌ اصلي‌ در دشت‌ مسطّح‌ سلطانيه‌ هنوز برپاست‌.

شرح‌ مختصر گنبد سلطانيه‌:

 بناي‌ معظّم‌ و تاريخي‌ سلطانيه‌ از زمان‌هاي‌ دور مورد توجه‌ عموم‌ سيّاحان‌ و جهانگردان‌ و علاقه‌مندان‌ به‌ آثار تاريخي‌ بوده‌ و از ديرباز مورد بازديد آنها قرار گرفته‌ و هريك‌ به‌ نوبه‌ خود شرح‌ مبسوطي‌ دربارة‌ اوضاع‌ اين‌ بنا نوشته‌اند. حافظ‌ ابرو، از مؤرخان‌ دورة‌ تيموري‌ دربارة‌ آن‌ مي‌گويد :

«بناي‌ بي‌ نظيري‌ است‌ كه‌ مانند آن‌ در اقصي‌' نقاط‌ دنيا وجود ندارد ».

آندره‌ گدار فرانسوي‌ بناي‌ مزبور را اين‌ گونه‌ شرح‌ مي‌دهد:«به‌ طور قطع‌ عالي‌ترين‌ نمونة‌ معماري‌ مغول‌ و يكي‌ از بهترين‌ دست‌ آوردهاي‌ معماري‌ اسلامي‌ ايران‌ و از نظر فني‌ شايد جالب‌ترين‌ آنان‌ است‌ ».

 بلنداي‌ اين‌ گنبد با هشت‌ مأذنه‌ آن‌ به‌ نحوي‌ انتخاب‌ شده‌ تا در گسترش‌ شهر گم‌ نشود. در حقيقت‌ اين‌ بنا، گذشته‌ از عملكردهاي‌ واقعي‌ كه‌ مورد توجه‌ و مقصود سازنده‌ آن‌ بوده‌ است‌ ، به‌ صورت‌ يك‌ برج‌ نيز عمل‌ مي‌كرده‌ است‌ . زيرا كه‌ بناي‌ رفيع‌ گنبد سلطانيه‌ تقريباً در وسط‌ دشت‌ بنا شده‌، از هر سو قابل‌ رؤيت‌ است‌ . 

 بي‌ شك‌ اين‌ گنبد يك‌ اثرِ منحصر به‌ فرد و شاهكار هنرِ معماري‌ است‌ و در مقايسه‌ با آثار مشابه‌، نقطه‌ اوج‌ موفقيت‌ معماري‌ را نشان‌ مي‌دهد .   به‌ گفته‌ آندره‌ گدار:«اينك‌ برمي‌گرديم‌ به‌ يك‌ مرحله‌ مهم‌ از تاريخ‌ هنر ايران‌، يعني‌ موقعي‌ كه‌ بزرگ‌ترين‌ گنبد در اين‌ كشور به‌ آسمان‌ برخاست‌ و براي‌ مدتي‌ پيروزي‌ هنرِ ساختمان‌ را به‌ هنرِ تزييني‌ تأمين‌ نمود ».  

 موقعیت جغرافیایی غار کتله خور 

غار عظیم و زیبای کتله خور در 165 کیلومتری جنوب باختری استان زنجان قرار گرفته که از طریق جاده آسفالته زنجان-سلطانیه خدابند-گرماب و از طریق جاده زنجان-بیجار-گرماب و همچنین از طریق جاده همدان-کبودر آهنگ نیز قابل دسترسی است که این غار از شهر گرماب .حدود 7 کیلومتر فاصله دارد.

وجه تسمیه غار

کتله خور بر اساس برسیهای انجام گرفته معانی مختلفی مثل :تپه خورشید-روستای بدون خورشید و غیره که مناسبترین معنی بدست امده یک کاربرد ترکی بوده که کتله به معنی پستی و بلندی و ناهمواری های داخل غار و خور به معنی راحتی و آسانی است که به صورت کلی به معنی پستی و بلندیهای راحت و دنج می باشد.

طبق نظریه های علمی و نقشه های زمین شناسی غار کتله خور در دل کوه ساقیزلو در آهکهای الیگومیوسن مربوط به دوران سوم زمین شناسی بوجود آمده و تقریبا حدود 30 میلیون سال می تواند قدمت داشته باشد.سال پیدایش این غار برای اولین بار توسط انسان معلوم نمی باشد ولی مردمان این گرماب ز سال پیدایش در این غار رفت و امد داشته و گفته های افراد مسن گرماب و روستاهای اطراف که به گفته آنان پدران و بزرگان آنان نیز از رفت و امد مردم منطقه در این غار تعریف می کردند این موضوع را اثبات رسانده است و همچنین داستانهایی از خود ساخته و پرداخته بودند و چندین با ر اتفاق افتاده بود که از اهالی در این غار رفته  و هنگام برگشت نتوانسته بودند راه  را پیدا کنند و بعد چند روز توسط اهالی گرماب پیدا شده بودند. دهانه ورودی غار کتله خور به صورت طاق مثلثی شکل به قطر 70 سانتیمتر بود که تنها راه دسترسی به داخل غار بوده و هست و سیلاب یا رودخانه کوچکی که از جلوی ورودی غار رد می شده باعث شده بود.

وضعیت تور: 
برگزار شده
ظرفیت افراد: 
20 نفر
تاریخ شروع: 
روز ۱۲ فروردین 1392
ساعت حرکت: 
ساعت ۵ صبح روز ۱۲ فروردین
مدت برنامه: 
یک روز
ساعت بازگشت: 
ساعت ۲۱ روز ۱۲ فروردین
قيمت برنامه: 
۵۵۰۰۰ تومان / پنجاه و پنج هزار تومان
قيمت برای اعضای کانون: 
۴۸۰۰۰ تومان / چهل و هشت هزار تومان
حضور دوستان: 
بلامانع
وسيله نقليه: 
مینی بوس توریستی
محل اقامت: 
ندارد
نوع بیمه: 
اقتصاد نوین